Bieganie stało się modne, a na ulicach możemy spotkać coraz więcej miłośników tej formy aktywności. I bardzo dobrze. To jeden z lepszych sportów dla naszego samopoczucia i zdrowia, pod warunkiem, że trenujemy umiejętnie. Jakie są trzy podstawowe zalety biegania? 

1 – Dzięki bieganiu spalamy bardzo dużo kalorii. W ciągu godziny, biegnąc tempem umiarkowany, a więc 6 minut na każdy kilometr, jesteśmy w stanie spalić nawet ponad 600 kalorii. Oczywiście, wszystko zależy od naszej wagi, poziomu zaawansowania w treningach, a także intensywności. Musicie wiedzieć, że im dłużej będziecie biegać, tym tych kalorii możecie palić mniej. Początkowe treningi to jednak bardzo duże spalania. Właśnie dlatego, dzięki bieganiu stosunkowo szybko można zrzucić zbędne kilogramy. Dodatkowo, ukształtujemy mięśnie oraz naszą sylwetkę. Idealny sposób, by nieco poprawić własny wygląd przed wakacjami. 

2 – Polepszamy nasze samopoczucie i psychikę. Nie na darmo mówi się, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Dzięki bieganiu wytwarza się mnóstwo hormonu szczęścia, endorfin. Jeśli chcecie poczuć tzw. stan euforii, warto zacząć treningi. To taki naturalny narkotyk, wytwarzany przez nas samych w momencie sporego wysiłku. Biegacze są od niego uzależnieni. 

3 – Bieganie to po prostu sposób na spędzanie wolnego czasu, ale także własną, niesamowitą pasję. Możecie wierzyć lub nie, ale bieganie może stać się po prostu sposobem bycia, rzeczą, o której będziemy myśleć w pracy, po niej, przed zaśnięciem. Nie ma nic fajniejszego od planowania treningów, motywowania się, wyznaczania celów w postaci kolejnych biegów masowych, a na nich osiągania rekordów życiowych. Bieganie to przygoda. Życzę każdemu, by mógł ją w pełni odkryć. 

Jak biegać zdrowo i z rozsądkiem? Przede wszystkim przed treningami się rozgrzewaj, zadbaj o właściwy ubiór dostosowany do temperatury, dobierz dobre buty i znajdź odpowiednie, przyjazne dla siebie trasy. Na początku uzbrój się też w dużo… cierpliwości. Tak. To cnota każdego biegacza. Wielu sukcesów!