Mistrzostwa Świata FIFA 2022 odbędą się w Katarze w dniach 21 listopada – 18 grudnia 2022 roku. Będzie to pierwszy Puchar Świata organizowany w świecie arabskim i drugi Puchar Świata rozgrywany w całości w Azji, po turnieju w 2002 roku w Korei Południowej i Japonii.

Najwyższa frekwencja na meczu Pucharu Świata

Oficjalny rekord frekwencji na meczu Mistrzostw Świata FIFA to 173 830 na Estadio de Maracana w 1950 roku.  Nieoficjalnie liczba ta wynosiła 199 854. Był to mecz finałowy, tytule decydował mecz pomiędzy Brazylią a Urugwajem. Brazylia była zdecydowanym faworytem do wygrania turnieju, a Urugwaj na papierze nie stanowił zagrożenia.

Jednak zdarzyło się coś nie do pomyślenia, kiedy Urugwaj pokonał deficyt 1-0 i wygrał 2-1. Ten rekord jest niezwykle mało prawdopodobny do pobicia.

Maracana była wtedy w dużej mierze betonową trybuną bez miejsc siedzących. A obecnie, większość międzynarodowych meczów piłkarskich rozgrywana jest na stadionach z wyznacoznymi miejscami. Co więcej, największy stadion na świecie, czyli Stadion Majowy w Pjongczangu w Korei Północnej, może pomieścić „zaledwie” 150 tys. osób. Jesteś gotowy na nadchodzący Mistrzostwa Świata? Poznaj ciekawostki na temat Mundialu w Katarze.

Najdłuższy zakaz gry

Roberto Rojas z Chile ma niechlubny rekord najdłuższego zawieszenia w turnieju kwalifikacyjnym

Po jego niesławnym czynie, jakim było zranienie się racą rzuconą przez brazylijskiego kibica podczas kwalifikacji do Mistrzostw Świata w Chile w 1990 roku przeciwko Brazylii, FIFA ukarała bramkarza dożywotnio.

W 2000 roku FIFA udzieliła mu amnestii, obniżając zakaz do 12 lat. Po przesłuchaniu Rojas przyznał, że skaleczył się żyletką ukrytą w jednej z rękawic i że trener Chile Orlando Aravena poprosił Rojasa i lekarza drużyny Daniela Rodrgueza o pozostanie na boisku, aby wywołać skandal i w ten sposób zniweczyć wynik meczu. Dzięki postępowi technologicznemu jest niezwykle mało prawdopodobne, aby takie okrucieństwo mogło by się powtórzyć.

Jeśli jednak drużyna ucieka się do ustawiania meczów, FIFA nie zawaha się zakazać zawodnikom gry dożywotnio. Miejmy nadzieję, że w przyszłości żaden piłkarz nie sięgnie po takie oszustwo i że ten rekord nigdy nie zostanie pobity.

Najmłodszy trener, który prowadził drużynę

Argentyńczyk Juan Jose Tramutola jest posiadaczem rekordu najmłodszego trenera, który poprowadził drużynę na Mistrzostwach Świata FIFA.

W wieku 27 lat i 267 dni, kiedy Argentyna rozegrała swój pierwszy mecz przeciwko Francji, Argentyńczyk zyskał wyróżnienie jako najmłodszy trener w historii podczas Mistrzostw Świata w 1930 roku. Inne ważne osiągnięcia to doprowadzenie Argentyny do tytułu Copa America w 1929 roku i zajęcie drugiego miejsca w Pucharze Świata w 1930 roku.