Choć odchudzanie to ciągła walka, działa ono na prostej zasadzie: schudnij, spalając więcej kalorii niż spożywasz. Jeśli masz nadwagę, Twoim celem powinno być zmniejszenie spożycia kalorii i zwiększenie aktywności fizycznej. Chociaż te dwa cele najskuteczniej sprzyjają utracie wagi, gdy są realizowane razem, można schudnąć, realizując tylko jeden z nich. Jeśli Twoim celem jest schudnięcie przez ograniczenie kalorii, dobrym sposobem na rozpoczęcie jest jedzenie tylko wtedy, gdy jesteś głodny.  Nie jedz w chwilach, gdy się nudzisz lub myślisz, że jesteś głodny, podczas gdy może po prostu chce ci się pić. Od tej pory będziesz w stanie lepiej organizować swoje posiłki, co pozwoli Ci schudnąć, ponieważ nauczysz się jeść tylko wtedy, gdy jesteś naprawdę głodny. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci odtąd jeść tylko wtedy, gdy jesteś głodny.

Zastąp pokarmy

Zastąp jedzenie, które spożywasz, gdy jesteś głodny, zdrowszymi odpowiednikami. Należy zadbać o to, by codzienna dieta składała się głównie z pełnego ziarna, chudego białka, owoców, warzyw, niskotłuszczowego lub beztłuszczowego nabiału oraz tłuszczów nienasyconych. Więcej informacji o kluczowym znaczeniu diety znajdziesz tutaj: https://naspacer.pl/odpowiednia-dieta-kluczem-do-zdrowia-i-dobrego-samopoczucia/. Ponadto nie przejmuj się tym, które z tych grup żywności należy ograniczyć; zmniejszenie spożycia kalorii prowadzi do utraty wagi, niezależnie od tego, które produkty spożywasz, a których nie.

Jedz w wolniejszym tempie

Jedz w wolniejszym tempie. Rób przerwy podczas jedzenia, zamiast jeść bez przerwy. Dokładnie przeżuwaj pokarm. Na spożycie posiłku należy poświęcić więcej niż 20 minut, ponieważ daje to mózgowi czas na zorientowanie się, że żołądek jest pełny. Zwracaj uwagę na to, kiedy nie jesteś już głodny i przestań jeść, zanim poczujesz się najedzony.

Usuń czynniki rozpraszające uwagę podczas jedzenia

Usuń czynniki rozpraszające podczas jedzenia, aby zwracać uwagę na ilość jedzenia i łatwiej rozpoznać, kiedy jest się najedzonym. Nie oglądaj telewizji, nie zaglądaj do Internetu. Niech nic nie odwraca Twojej uwagi od jedzenia podczas jego powolnego spożywania.

Zajmij swój umysł

Znajdź zajęcia, które zajmą Twój umysł, gdy będziesz mieć ochotę na podjadanie z nudów. Można pójść na spacer, zadzwonić do dawno niewidzianego przyjaciela, pojeździć na rowerze, poczytać książkę lub przejrzeć w Internecie coś, co nas zainteresowało. Gdy umysł jest wolny od nudy, nie ma pokusy spożywania dodatkowych kalorii, których nie potrzebujesz.

Spożywaj pożywne pokarmy

Najlepiej jest wyrobić sobie nawyk jedzenia pożywnych pokarmów o niskiej zawartości kalorii w ciągu dnia, kiedy tylko poczujesz głód. W ten sposób można powstrzymać nadmierny głód, aby mieć większą kontrolę nad jedzeniem. Tak jak pomijanie posiłków, gdy nie jesteś głodny, jest ważne w procesie odchudzania, tak samo ważne jest jedzenie, gdy jesteś głodny.

Prowadź dzienniczek odchudzania

Prowadź dzienniczek odchudzania i notuj, kiedy jesz bez uczucia głodu. Zidentyfikuj pory dnia, emocje, sytuacje, ludzi i inne czynniki wyzwalające, które powodują niepotrzebne podjadanie. W miarę możliwości należy unikać tych czynników wyzwalających i znaleźć innych, którzy są gotowi radzić sobie w inny sposób.

Wyznacz sobie rozsądne cele odchudzania. Realistycznym sposobem odchudzania w skali tygodnia jest utrata 400-500 gramów. Dzięki temu nie stracisz zbyt szybko zbędnych kilogramów.