Lekkoatletyka to najstarszy sport na świecie, powstały w starożytnej Grecji. Słowo „atletes” określa ludzi rywalizujących o nagrodę i jest związane z „aethos”, co oznacza „wysiłek”. Duża liczba dyscyplin, które są pogrupowane według metodologii są częścią tego, co znamy dzisiaj jako lekkoatletyka. Dyscypliny podzielone są na pięć kategorii i przedstawiają się następująco:

Biegi

Biegi są częścią Igrzysk Olimpijskich od czasów starożytnych. Dystans może wynosić od 100 do 400 metrów, a zawodnicy startują ze „startera” w każdym pasie.

W ramach tej kategorii lekkoatletyki istnieją również o wyścigi średniodystansowe – 800 lub 1500 metrów – oraz długodystansowe – 5000 lub 10 000 metrów. Do wyścigów torowych i terenowych zalicza się również wyścigi na stromych podbiegach lub przez płotki oraz sztafety 4 x 100 lub 4 x 400. Dedykowany artykuł o tej starej dyscyplinie sportowej pod adresem: https://www.magazynsportowy.pl/biegi-najstarsza-i-najbardziej-popularna-dysycplina-lekkoatletyczne

Marszobieg

To wydarzenie o brytyjskim rodowodzie, którego zawody wyścigi sięgają 1775 roku, jest częścią tego, co wszyscy znamy jako lekkoatletykę. W przeciwieństwie do biegania, marszobieg polega na chodzeniu z określoną prędkością, ale nie na bieganiu. Przez cały czas jedna stopa musi mieć kontakt z podłożem, a noga podpierająca musi pozostać prosta. Marszobieg może mieć dystans 20 lub 50 kilometrów.

Skoki

Skoki są niewątpliwie jedną z najbardziej efektownych dyscyplin Igrzysk Olimpijskich, ze względu na umiejętności zawodników. Prawie wszystkie dyscypliny mają długą historię, gdyż są uprawiane od czasów starożytnych, na przykład:

  • Skok o tyczce
  • Skok w dal
  • Trójskok

Rzuty

Kolejna dyscyplina lekkoatletyczna. Zasadą jest rzucenie przedmiotu na jak największą odległość w jak najmniejszej liczbie prób. Zasadniczo istnieją cztery kategorie rzutowe:

  • Rzut kulą – 7,2-kilogramowa kulą
  • Rzut dyskiem – obecnie ważącym 2 kilogramy i mający 22 centymetry średnicy
  • Rzut młotem – stalowy młot ważąca 7 kilogramów dla mężczyzn i 4 kilogramy dla kobiet
  • Rzut oszczepem – wydłużona włócznia ze spiczastym końcem mierząca 270 centymetrów dla mężczyzn i 230 centymetrów dla kobiet.