Joga jest dobra na każdą porę dnia i o każdej porze dnia w inny sposób oczyści twoje ciało. Wieczorem ćwiczenia mogą być wykonywane z myślą o tym by się odprężyć, zrelaksować lub w ruchu pomedytować nad wydarzeniami z minionego dnia. Często wystarczą bardzo proste asany po to by osiągnąć cel ćwiczeń, warto jednak zaaranżować sesję jogi wcześniej, dlatego by płynnie przechodzić z pozycji do pozycji, nie tracąc czasu i energii pomiędzy asanami. 

Przygotuj więc kawałek spokojnej przestrzeni, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał, tak by zmieściła się mata do jogi, szklanka z wodą, świeca zapachowa, poducha oraz koc.

By wykonać pierwszą pozycję, którą rozpoczniesz i zakończysz swoją sesję, połóż poduchę w miejscu gdzie będzie znajdowała się twoja głowa i zabierz koc. Połóż się wygodnie w pozycji “Trupa” i przykryj swoje ciało kocem. Poprawnie wykonana pozycja jogi, to wtedy gdy twoje nogi znajdują się w odległości około 30 cm od siebie i są luźno położone, ręce zaś wzdłuż ciała, nie muszą go dotykać. Staraj się by ciało nie było spięte, by dązyło do pełnej relaksacji, uwalniając się stresu zebranego przez cały dzień. Wytrwaj w tej pozycji około 10 minut, wcześniej ustawiając alarm, a po zaończeniu ćwiczenia przejdź do następnej asany. Zakończ tą pozycją dzisiejszą sesję w podobny sposób.

Wykonując kolejną pozycję potrzebujesz położyć się na brzuchu, możesz wcześniej rozłożyć koc na macie, by było ci wygodniej i cieplej. Poduchę również zabierz, gdyz może się przydać.

Do wykonania “Kobry” położ się na brzuchu, nogi miej wyprostowane i złączone razem, palce wyciągnięte lekko napięte. Oprzyj się na łokciach, dłonie miej przed sobą płasko na kocu lub macie. Kręgosłup ma być swobodnie wygięty, ale nie na siłę! Wszystko niech działa naturalnie.

Co kilkanaście sekund odpychaj się dłońmi, unosząc górną część ciała do góry, pozostawiając biodra na macie, następnie położ się i odpocznij. Powtarzaj kilka razy tą pozycję, pozostając za każdym razem o kilka sekund dłużej. Asana ta zrelaksuje dolną część twojego kręgosłupa.

Trzecia pozycja nazywa się “Kot” i by ją wykonać stań na kolana i dłonie połóż na macie na płasko. Możesz nadal używać koca, jeśli ci wygodnie, przy tej pozycji przyda się, by kolana nie bolały. Taka ciekawostka dla wrażliwych osób. Ta pozycja jogi jest bardzo prosta, bo podnosisz i opuszczasz brzuch, w sposób powolny, tak by cały kręgosłup po wykonaniu ćwiczenia był odprężony i zrelaksowany. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Przy każdej z tych asan, pamiętaj o tym by supić się na oddechu i dostosować wdech i wydech do wykonywanych ruchów. Oddech ma być świadomie włączony do ćwiczeń, głęboki i długi, a nie krótki i płytki. Oddech jest bardzo ważnym elementem każdych ćwiczeń, tak jak uwązność, by nie nadwyrężać swojego ciała. Jeśli coś boli lub jest za bardzo napięte, lepiej odpuść i wykonaj dziś ćwiczenie w delikatniejszy sposób.