Kiedy celem staje się utrata nadprogramowej ilości tkanki tłuszczowej, warto w swoje życie włączyć więcej ruchu. Jest on kluczowy w procesie odchudzania, bo przyczynia się do spalania większej ilości kalorii oraz pobudza do pracy metabolizm. Właściwie każdy ruch jest dobry! Już zwykły, trzydziesto-minutowy spacer ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Oczywiście warto też wykorzystać inne formy aktywności, czemu z pewnością sprzyja wiosna. To w końcu sezon rowerowy! Jazda na popularnym dwukołowcu jest rekreacją dla każdego i ma szereg różnych zalet. Przede wszystkim poprawia formę fizyczną, przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej i wzmacnia mięśnie.

Jazda na rowerze w procesie odchudzania: kluczowe zasady:

Jeśli decydujesz, że to właśnie jazda na rowerze będzie główną aktywnością w Twoim procesie odchudzania, musisz trzymać się kilku kluczowych zasad, które sprawią, że faktycznie będzie ona efektowna.

– Treningi rowerowe muszą być regularne! Systematyczność jest istotna właściwie w przypadku każdej aktywności. Zaleca się jeździć co najmniej 3-4 razy w tygodniu po około 30-40 minut. Pozostałe dni należy pozostawić na regenerację.

– Przed wyjściem na rower, należy przeprowadzić krótką rozgrzewkę, która przygotuje mięśnie i układ krążenia na wysiłek. Ten element często jest pomijany w przypadku treningów aerobowych, co jest sporym błędem. Już krótka około 10-minutowa rozgrzewka pozytywnie wpływa na jakość treningu i chroni przed kontuzją.

– Podczas jazdy na rowerze warto w miarę możliwości utrzymywać stałą prędkość. Przy tym warto zadbać o intensywność treningu na miarę własnych możliwości.

– Po treningu rowerowym należy przeprowadzić trening rozciągający. Jego celem jest rozluźnienie mięśni i przyspieszenie regeneracji organizmu po wysiłku. Często po intensywnej jeździe rowerem odczuwamy zmęczenie mięśni, czemu ukojenie dają właśnie ćwiczenia rozciągające.

Jazda na rowerze, a odchudzanie!

Efektywność treningów rowerowych w procesie odchudzania jest kwestią dość indywidualną. Na ogół szacuje się, że godzinna jazda z prędkością na poziomie 20 km/h pozwala spalić około 450-600 kcal. Do tego metabolizm jest pobudzony do pracy na jeszcze wiele godzin po wysiłku fizycznym. Na rezultaty wpływ ma oczywiście szereg różnych czynników takich jak nasza kondycja, sprzęt, czy warunki jazdy. Z pewnością wraz z dłuższą i bardziej intensywną jazdą rowerem lub bardziej wymagającą trasą (np. górzystą) efektywność treningu rośnie. Warto stopniowo podnosić sobie poprzeczkę i w początkowej fazie dać sobie czas na wypracowanie kondycji. Ponadto wraz z podjętą aktywnością fizyczną, musi iść w parze dieta. Jeśli w grę wchodzą treningi aerobowe, zaleca się dietę wysokowartościową i opartą na zdrowych nawykach żywieniowych. Wszystko dlatego, że potrzebna jest spora ilość energii do realizowania treningu, którą czerpiemy właśnie z posiłków. Istotne, by jeść regularnie i unikać niezdrowych produktów: słodyczy, fast foodów, czy też żywności przetworzonej. Należy stawiać na dużą ilość warzyw, kasz i makarony oraz chude mięso i nabiał.

Jazda na rowerze: jeszcze więcej korzyści:

– Szybka i znaczna poprawa kondycji.
– Przyspieszenie przemiany materii.
– Redukcja tkanki tłuszczowej.
– Wzmocnienie dolnych partii mięśni, czyli łydek, ud i pośladków.
– Wzmocnienie mięśni brzucha, ramion i pleców.
– Lepsze dotlenienie organizmu.
– Możliwość odprężenia psychicznego i obcowania z naturą.